Böbrek Sağlığını Korumak İçin Yapılması Gerekenler

3 yıl önce
Böbrek Sağlığını Korumak İçin Yapılması Gerekenler için yorumlar kapalı
1.988 kez görüntülendi

Böbrek Sağlığını Korumak İçin Yapılması Gerekenler

Böbreklerimiz iki adettir. Bu organlarımız bir yumruk kadar küçük olsa bile hayatımız ve sağlık için çok önemli bir yere sahip ve bir tane bile olsa vüdumuzun olmazsa olmaz organlarındandır. Böbreklerimizin vücudumuzda birden çok görevi vardır.

Bobrek-Sagligini-Korumak-Icin-Yapilmasi-Gerekenler

Bobrek-Sagligini-Korumak-Icin-Yapilmasi-Gerekenler

Böbreklerin görevleri: Vücuttaki kirlik kanı temizlemek ile vücutta su ve tuz miktarını ayarlayıp, yararlı besinleri seçip zararlı ve atık olanları sağlığımız için vücudumuzdan idrar yoluyla uzaklaştırmamızı sağlar. Peki, bizim için bu kadar önemli bir yere sahip bu şahane organları nasıl koruyabiliriz? İşte bunun için bir kaç tavsiye sizlerle.

bobreklerinizi-susuz-birakmayin

bobreklerinizi-susuz-birakmayin

1 – SU

İnsan vücudunda en fazla bulunan madde sudur. Vücudumuzda ki en önemli olaylarda su çok büyük rol oynar. Özellikle vücudumuzda ki zararlı maddeleri atmamızda bize en büyük yardımcıdır. Su dengesini düzenleyici organ böbreklerdir. Yeterince su tüketilmemesi durumunda böbreklerde ki rahatsızlığın yanında idrar yolu rahatsızlıkları riskide aynı oranda hızla artar. Suyun yeterince tüketilmemesi böbrek yetmezliğine kırmızı halı serer. Böbrek yetmezliği, böbreklerin görevlerini tam olarak yerine getirememesi sonucu gelişir. Kronik böbrek yetmezliği; böbreğin bazı bölümlerinde iltihap ve harabiyet olması, böbreklere giden bazı damarların hasarı sonucu kan akımının azalması, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve böbrek kistlerine neden olabilir. Bu nedenle su böbrek sağlığımız için oldukça önemli bir yere sahiptir.

bobrek-sagligi-icin-egzersiz-yapin

bobrek-sagligi-icin-egzersiz-yapin

2 – EGZERSİZ

Hareketsiz ve yorgun bir bedene sahip olmak böbrek hastalıklarını tetikleyen en önemli unsurlardan. Düzenli olarak yürüyüş, bisiklet sürmek, evde hafif ısınma hareketleri ve aşırı olmadan koşu dinç ve sağlıklı bir bedene sahip olmanızı sağlayarak sizi böbrek hastalıklarından uzak tutar.

bobreklere-iyi-gelen-sebze-meyveler

bobreklere-iyi-gelen-sebze-meyveler

 3 – MEYVE VE SEBZE

Protein ağırlıklı beslenme üre atımını arttır. Böbrekler ise bu üreyi atmak için çok çalışarak kendi yorar. Bu durum çeşitli böbrek rahatsızlıklarını sebebiyet verebilir. Bu yüzden meyve sebze gibi vitaminli yiyecekler tüketerek hem vüdumuza hemde böbreklerimize faydalı oluruz.

bilincsiz-ilac-kullanimi-bobreklere-zarar-verir

bilincsiz-ilac-kullanimi-bobreklere-zarar-verir

 4 – İLAÇ KULLANIMI

Reçetesiz ilaç kullanımı çok yaygındır. Bu ilaçların çoğu ağrı kesici etkili ilaçlar olduğu için insanlar doktor yönlendirmesine ihtiyaç duymadan bilinç bir şekilde kullanırlar. Bu ilaçlar belirli bir süre ve doz kullanma sonucu değil tek kullanımlık bile olsa böbreklerde ciddi hasarlara yol açar. Bu nedenle sağlıklı böbreklere sahip olmak için bu tarz ilaçlardan kaçınmalıyız.

diyabet-bobreklere-zarar-verir

 5 – KAN ŞEKERİ

Diyabet yani halk arasındaki kullanımıyla şeker hastalığı böbrek haslalıklarının nedenleri arasında ilk sıraya sahip olabilecek unsurlardan. Bu yüzden fazla şekerli gıdalardan kaçınmalı ve şeker hastalığına da yakalanmamak için gerekli önemleri almalıyız.

saglikli-beslenerek-bobrekleri-koruyun

saglikli-beslenerek-bobrekleri-koruyun

6 – SAĞLIKLI BESLENME

Sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenme böbrek rahatsızlıklarının ilerlemesini durdurmakta çok önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı beslenebilmek için organik gıdaları tercih etmeli, konserveleri sudan geçirmeli ve en önemlisi günlük tuz miktarını en aza indirmeliyiz.

zararli-aliskanliklardan-uzak-durun

zararli-aliskanliklardan-uzak-durun

 7 – SİGARA VE ÇEŞİTLİ ZARARLI ALIŞKANLIKLAR

Sigara, alkol ve benzeri zararlı alışkanlıklar böbrek kan akımında büyük ölçüde azalmaya neden olur. Bunun sonucunda böbrek atıkları tam anlamıyla vücuttan uzaklaştıramaz ve atıklar vücutta birikerek çeşitli böbrek ve diğer sağlık sorunlarına sebebiyet verir. Bu nedenle bir kereden bir şey olmaz demeyip tüm kötü maddesel atıklardan uzak durmalıyız.

Bir önceki yazımız olan Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz 12. Bölüm İzle 24 Kasım başlıklı makalemizde eşkiya dünyaya hükümdar olmaz, eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 12. bölüm fragmanı ve eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 12. bölüm full izle hakkında bilgiler verilmektedir.

Böbrek Sağlığını Korumak İçin Yapılması Gerekenler Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık