Polikistik Over Sendromu Belirtisi Tedavisi Zararları

Polikistik Over Sendromu Belirtisi Tedavisi Zararları

Polikistik Over Sendromu Dosyası

Özellikle 35 yaş ve altındaki bayanları tehdit eden polikistik over sendromu nedir, polikistik over sendromu belirtileri nelerdir, polikistik over sendromu önlem yolları, polikistik over sendromu tedavi yöntemleri nelerdir? Sizler için polikistik over sendromu dosyasını aralıyoruz.

polikistik-over-sendromu

Polikistik Over Sendromu

Yumurtalıkların çevresine çok sayıda yumurta hücresinin yapışmasıyla oluşan birçok iyi huylu ve küçük kistin belirmesiyle oluşan bir hastalıktır. Hormonal bir rahatsızlığın da aynı zamanda habercisi olan polikistik over sendromu 35 yaş altı bayanlarda çok daha fazla görülüp bu yaş kadınlar risk grubunu oluşturmaktadır.

Polikistik Over Sendromu Zararları

Nedeni hormonal rahatsızlık olan hastalığın zararları düzenli yumurtlama olmaması, adet düzensizliği, erkeklik hormonunda artış ve diğer hormonal problemler şeklinde sıralanabilmektedir.

Polikistik Over Hastalığın Belirtileri

Adet düzensizliği, kilo artışı, cilt yağlanması, sivilcelerde artış, kısırlık, aşırı tüylenme, kilo artışı

Polikistik Over Hastalığın Teşhisi

Polikistik over sendromu kan testleri ve testesteron seviyesiyle teşhis edilebilen bir hastalık olmasına rağmen tüylenme ve adet düzensizliği yaşamanız durumunda doğrudan bu hastalık teşhisi de koyulabilmektedir.

Hastalığın Riskleri

İnsülin direci ya da diyabet, rahim duvarı kanseri, yüksek tansiyon, dislipidemi (obezite), kalp rahatsızlığı

Polikistik Over Sendromu Hastalığın Tedavisi

Çocuk sahibi olmak gibi bir düşüncesi olmayanların tedavisi: Aşamalı olarak yapılacak tedaviye ilk adet sorununun çözülmesiyle başlanır. Çünkü adet olamamak rahim kanserine neden olmaktadır. Diğer yandan ikinci olarak aşırı tüylenme problemi antiandrijenlerle çözülür. Bu sırada da insülin direncine bağlı kilo artışı diyet ve sporla engellenir.

Çocuk sahibi olmak isteyenlerin tedavisi: Bu durumdaki bayanların insülin direncini engellemek ve aynı zamanda da yumurtlamasını sağlamak gerektiği için diğer bayanlara göre farklı tedavi şekli uygulanmaktadır. Bazı ilaçlar kullanarak bayanın tekrar yumurtlaması sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Cüneyt Tek Çünkü Aşk Şarkı Sözleri 2014 Albümü Dinle başlıklı makalemizde cüneyt tek 2014 albümü dinle, cüneyt tek çünkü aşk ve cüneyt tek çünkü aşk dinle hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık