Renklerin Psikolojik Etkileri ve Dekorasyonda Kullanımı

5 yıl önce
1.472 kez görüntülendi

Renklerin Psikolojik Etkileri ve Dekorasyonda Kullanımı

Renklerin Psikolojik Etkileri ve Dekorasyonda Kullanımı 

Artık bilimsel çevrelerin de kabul ettiği bir gerçek vardır ki, renkler insan psikolojisi üzerinde oldukça etkilidir. Canınızın sıkkın olduğu dönemlerde koyu ve kasvetli, neşeli olduğunuz dönemlerde cıvıl cıvıl renkleri tercih etmeniz de bu nedenledir. Evinizin dekorasyonunda da renkler psikolojinizi doğrudan etkileyeceği için oldukça önem taşımaktadır.

renklerin psikolojiye etkileri ve dekorasyonda kullanımı nasıl olmalı konusunu ele aldığımız bu yazımızın sizlere fikir vermesi dileğiyle…

Turuncu

Turuncu sıcak bir renk olduğu için enerjik renkler sınıfına girer ve insan psikoloji üzerine etkileri ise sosyallik, pozitiflik ve enerjiyi arttırma şeklinde olmaktadır. Bu nedenle çocuk odası dekorasyonlarında kullanmak için oldukça elverişli bir renktir.

Sarı

Sarı yine turuncu gibi enerji veren bir renktir. Psikoloji üzerinde ise siniri azaltıcı etkisi ile bilinir. Bu nedenle sinirli kişilerin bulunduğu ortamın dekorasyonunda sarı rengi tercih etmesi oldukça yerinde bir karar olacaktır.

Pembe

Romantik bir renk olan pembe genelde feminenliği temsil eder. Ev dekorasyonunda özellikle bayanların tercih ettiği renklerden olan pembe açık kahve tonlarla kombine edildiğinde hoş mekanlar yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Kırmızı

Kırmızı rengin insan psikolojisi üzerindeki etkileri enerjiklik, tutku ve güven duygusu şeklinde olmaktadır. Eğer yatak odanızda tutkunun hâkim olmasını istiyorsanız kırmızı rengi kullanarak yapacağınız dekorasyon bu iş için ideal olacaktır.

Siyah

Siyah renk genelde gücü temsil etse de ev dekorasyonunda kullanılması depresif etki yaratacağından pek tercih edilmeyen bir renktir. Ancak, iş yeri ve ofis dekorasyonunda rahatlıkla kullanıp gücün sizde olduğunu hatırlatabilirsiniz.

Yeşil

Yenilenme, tazelenme, ferahlık ve başarının rengi olan yeşili hem ev hem de işyeri ya da çalışma odası dekorasyonunuzda kullanabilirsiniz.

Mavi

Rahatlatıcı ve iştah kesici etkisi olan mavinin hem rahatlamak hem de çalışırken atıştırmak istemeyenler için işyeri dekorasyonunda kullanılması çok uygundur.

Mor

Hayal gücü ve yaratıcılığınızın artmasını istediğiniz mekanlarda dekorasyon için mor rengi tercih edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sebzeli Makarna Tarifi başlıklı makalemizde Diyet Yemek tarifleri, Makarna Tarifleri ve Sebzeli Makarna nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Celal Can KAYA diyor ki:

    Mavi rengi tavsiye ederim gerçekten insanı rahatlatıyor


Yukarı Çık