Sonbahar Kış Aylarında Vücut Dirençi Arttırıcı Öneriler

4 yıl önce
Sonbahar Kış Aylarında Vücut Dirençi Arttırıcı Öneriler için yorumlar kapalı
701 kez görüntülendi

Sonbahar Kış Aylarında Vücut Dirençi Arttırıcı Öneriler

Sonbahar Kış Aylarında Vücut Direnci Arttırıcı Öneriler

Sonbahar ayları kışa hazırlık ayları olduğu için bu aylarda direnç arttırıcı yöntemleri uygulayarak sağlıklı yaşam konusunda kendinizi hazırlıklı hale getirebilirsiniz. Özellikle bu aylarda beslenmeye dikkat ederek yaşarsanız kışa daha güçlü olarak yaşayabilir ve kış hastalıklarından korunabilirsiniz.

Kış Aylarında Yaşanan Sağlık Problemleri

Kış aylarında soğuk günlerin yaşanması nedeniyle özellikle nezle, grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar daha fazla yaşanmaktadır. Bu hastalıkların enfeksiyonlardan kaynaklı olanları toplumda salgınlara neden olduğu için ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Sözü edilen hastalıklardan korunmanın en etkili yollarından bir tanesi de sonbahar aylarında gerek beslenmeye gerekse de hijyenik önlemlere dikkat edilerek direnç kazanmak oldukça önem taşımaktadır.

Sonbahar-Kis-Aylarinda-Vucut-Direnci-Arttirici-Oneriler

Sonbahar-Kis-Aylarinda-Vucut-Direnci-Arttirici-Oneriler

Direnci Arttıran Beslenme Önerileri

Sonbahar aylarında kışa hazırlık adına detoks yapmak direnci oldukça arttırmaktadır. Çünkü yapılan detoks sayesinde vücut toksinlerden arınmakta ve yenilenmektedir. Detoks listeleri genelde 3-4 gün boyunca süren ve bitkisel besinlerle yapılan diyet gibi listelerdir. Bu listeler bitki çaylarıyla da desteklenir.

Özellikle piyasada bulunan hazır ve fast food gıdalar sağlık konusunda riskler taşıdığı için direnci bir hayli düşürmektedir. Bu nedenle bu gıdalardan sadece sonbaharda değil tüm yaşam boyunca mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Lifli ve yeşil sebzelerin beslenmede yer alması vitamin ve mineral açısından tüm ihtiyaçları karşılamakta, hem de bağırsak hareketlerini düzene koymaktadır.

Süt ve süt ürünleri de yine hem protein içeriği hem de vitamin, mineral içeriğinden dolayı vücuda oldukça yararlı olmaktadır.

Vücut direnci arttırma adına enerji de fazlaca gereklidir. Bu enerjinin en büyük kaynağı olan karbonhidratlar beslenmede dengeli bir şekilde beslenmede yer almalıdır. Ancak, sağlığa daha yararlı olması için evde tam buğday unu ile yapılan ürünler tercih edilmelidir.

Özellikle soğuk günlerde sıcak çorbalar soğuk ve C vitaminince zengin olan meyveler (en çok turunçgillerde bulunur) sıklıkla tüketilmelidir.

Direnci Arttıran Hijyen Önerileri

Kış hastalıklarından korunmak ve sonbaharda kışa hazırlık adına direnci arttırmak için hijyen önlemleri de mutlaka alınmalıdır. Bu öneriler;

Kişisel temizliğinize oldukça dikkat etmelisiniz. Bunun için sık sık sıcak banyo yapın ve kıyafetlerinizin temiz tutulmasına özen gösterin.

Toplu yaşam alanlarında yaşıyorsanız herhangi bir mikrop kapmamak adına ellerinizi sık sık yıkayın. Hasta kişilerle yakın temastan kaçının.

Evinizde grip gibi salgın hastalıklara yakalanmış birisi varsa odanın havalandırılmasına ve onun kullandığı kişisel eşyaları kullanmamaya dikkat edin.

Bir önceki yazımız olan İşte Benim Stilim All Star 2 Ekim Eleme Gecesi Neler Yaşandı? başlıklı makalemizde bu stil benim 2 ekim eleme gecesi izle, işte benim stilim all star 2 ekim eleme gecesi full izle ve işte benim stilim all star 2 ekim eleme gecesi izle hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık