Tip 1 Şeker Hastalığı Nedir?

5 yıl önce
2.051 kez görüntülendi

Tip 1 Şeker Hastalığı Nedir?

Tip 1 Şeker Hastalığı Nedir?

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen Diyabet hastalığı iki alt aşamada incelenmektedir. Bunlar Tip 1 Ve Tip 2 olarak adlandırılmakta. Bu yazımızda size tip 1 şeker hastalığı nedir bundan bahsedeceğiz.

Vücut yaşamsal fonksiyonlarını gerçekleştirmek için enerjiye ihtiyaç duyar. Hücreler bu enerjiyi şekerin yapı taşı olan glikozdan elde ederler. Buda yediğimiz besinlerdeki şekerlerden elde edilir. Şekerler vücudumuzda parçalanarak yapısına ve ihtiyaca göre hücrelere gönderilir. Bunlar karbonhidratlar, yağlar, proteinler ve glikoz olarak değişim gösterir. Hepsi çok önemli olsa da şeker olmadan enerji elde etmek zor olacağı için glikoz büyük bir öneme sahiptir. Yediğimiz besinler parçalara ayrılarak kana karışır ve türüne göre kendine uygun taşıyıcı hormon kullanılır. Glikozda pankreasta salgılanan insülin hormonu ile gerekli hücrelere taşınır. Eğer bu salgılanan insülin yetersiz olursa yada işini düzgün yapmazsa bu Diyabet Tip 1 olarak adlandırılan Diyabetes Mellitus veya Juvenil diye isimlendirilir.

Diyabet-tip-1

Genelde çocuklarda görülen bu tip şeker hastalığı başka yaş gruplarında da ara ara görülebilmektedir. Ülkemizde %10 oranında görülen bir tip olmakla birlikte sebebinin bağışıklık sisteminin hücreleri virüs sanıp yok etmesi olarak biliniyor. Yani vücut kendi pankreas beta hücrelerini düşman sahip yok ederek insülin salgısını engelliyor.

Bir önceki yazımız olan Yıldız Tilbe 2014 Albüm Dinle - Şarkı Sözleri başlıklı makalemizde yıldız tilbe 2014, yıldız tilbe 2014 albümü dinle ve yıldız tilbe 2014 ne alaka dinle hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık