TUİK 2013 İstatistiklerine Göre Kadın

5 yıl önce
1.331 kez görüntülendi

TUİK 2013 İstatistiklerine Göre Kadın

TUİK 2013 İstatistiklerine Göre Kadın

Türkiye İstatistik Kurumu, 2013 istatistiklerine göre Türkiye’deki kadının durumunu gözler önüne serecek çalışmasını tamamladı. Çalışma sonuçlarını ileten haberlere göre Türkiye nüfusunun % 49,8’ini kadınlar oluşturuyor. Peki, diğer istatistiklerde kadının durumu nasıl?

En önemli konulardan biri olan ekonomik bağımsızlık konusu ele alındığında, kadınların iş gücüne katılma oranı %38,3 ile en çok 25-29 yaş arasında gözleniyor. İl bazında çalışma ele alındığında ise en yüksek işgücüne katılma oranına sahip il %43,5’le Artvin olurken, en düşük olan il %9,7 ile Şırnak oldu. Diğer yandan 2013 yılında okuma yazma bilmeyen kadınların oranı %7 civarında seyretti. Üst düzey kadın yönetici sayısı incelendiğinde ise %36,3 oranında kadın hâkim bulunurken, kadın profesör oranı yüzde 28,1 olarak belirlendi. Yine TUİK verilerine göre ortalama evlenme yaşı 23,5 iken, kadınlarda görülen obezite oranı ise %20,9 olarak ifade edilmiştir. Çalışmanın diğer kısmını ise kadının aile içi kararlardaki rolünü açıklayacak veriler oluşturuyor.

Bir önceki yazımız olan Sebzeli Makarna Tarifi başlıklı makalemizde Diyet Yemek tarifleri, Makarna Tarifleri ve Sebzeli Makarna nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık